Kripto Paralar Hakkında Her Şey..

Kredi Kartıyla Nasıl Bitcoin Alınır?

2013 yılında kurulan Cex.io global olarak kurulan ilk borsalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Cex.io, kısa bir geçmişi olan kripto para piyasalarında 5 senelik hatrı sayılır bir saygınlığa sahip. Bu zamana kadar borsada güvenilirlik anlamında herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade edelim. İçeriğinde; Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Dash, ZCash, Stellar, Bitcoin Gold ve Ripple‘ın yanı sıra, USD ve EURO para birimleri yatırma ve çekme işlemleri bulunuyor. Siteye tüm dünyadan olduğu gibi Türkiye’den de SWIFT (uluslararası para transferi) ile banka hesabınızdan USD veya EURO gönderebilirsiniz. Bunların dışında hızlı bir şekilde Cex.io’ya kredi kartı ile para yatırıp kripto para satın alabilmek de mümkün. Şimdi kısaca nasıl yapıldığını açıklamaya çalışalım.

CEX.io’da Hesap Açmak

Cex.io’ya bu linkten üye olduktan ve hesap açtıktan sonra kredi kartıyla veya banka kartıyla muadillerine göre düşük komisyon oranıyla, hatta piyasadaki en az kesinti ile hesabınıza USD veya EURO yatırabilirsiniz. Site içerisinde kredi veya banka kartınızı bir kez onaylatmak yeterli, daha sonraki yapacağınız tüm işlemler için önceden onaylattığınız kartınızı kullanabiliyorsunuz. Deposit yapma işlemi ise bir kaç dakika içerisinde gerçekleşiyor ve hesabınızda yatırdığınız USD veya EURO miktarını hemen görebiliyorsunuz. Sonrasında Trade kısmına giderek paranızı Bitcoin veya diğer kripto paralara çevirebilirsiniz.

Ekran Resmi 2018-10-18 13.12.55.png

CEX.io Nasıl Kullanılır?

Cex.io, Binance’ye ve diğer borsalara benzer bir kullanıma sahip. Yukarıda göreceğiniz Trade arayüzü oldukça kolay ve anlaşılır. BUY BTC veya SEL BTC kutucuklarına miktar ve fiyat girerek alım veya satım emrini verebilirsiniz. Grafikten fiyat bilgileri alabilir ve Trade History alanından geriye dönük işlem geçmişini takip edebilirsiniz. Öte yandan aynı şekilde kredi kartı kullanarak withdraw (USD ve EURO para çekme) yapmak da mümkün. Muadillerine göre düşük komisyon oranıyla USD ve EURO para birimlerinde günlük $10,000 ve aylık $50,000’e kadar hızlı bir şekilde para çekebilirsiniz.

Kredi Kartıya Bitcoin Satın Almak

Kullanıcı hesapları “Basic”, “Verified” ve “Verified Plus” olarak istediğinize göre değişiyor, günlük limitlerinizi arttırmak için Verified Plus onayı yapmanız önerilir. Bu şekilde günlük $10,000 olmak üzere aylık $100,000’a kadar işlem yapmanız mümkün hale geliyor. Onaylı olmayan (Basic) kullanıcılar ise günlük $1,000 olmak üzere aylık $3,000’e kadar işlem yapabilmekteler. Küçük miktarda işlem yapmak için bu miktarlar yeterli görünse de, büyük miktarda işlem yapmak için onaylı olmak çok büyük bir avantaj sunuyor. Kredi kartıyla yapılan işlemlerde TL hesaplarınızdaki para, işlem yaptığınız andaki kur ile hesaplanarak seçtiğiniz para birimine göre USD veya EURO olarak hesabınıza geçmektedir. Kredi kartı veya banka kartı ile işlemlerin dışında Cex.io’ya banka havalesi ile de USD ve EURO yatırabilirsiniz. Verified kullanıcılar aylık $500,000’e kadar para yatırabilirken, Verified Plus onaylı kullanıcılar ise günlük veya aylık hiç bir sınıra takılmadan istedikleri kadar deposit veya withdraw yapabiliyorlar.

Yazımızın başında 2 tip borsa bulunduğundan bahsetmiştik. Birinci tip borsalar arasında gösterilen Binance ve Cex.io‘yu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Şimdi ise kaldıraçlı (leverage) işlemlerin yapılabileceği, Long (buy) ve Short (Sell) olmak üzere fiyat tahminine dayalı alım satımların gerçekleştiği borsalardan en büyüğü olan BitMEX‘i tüm detaylarıyla anlamaya çalışacağız.

Yorum yaz..

%d blogcu bunu beğendi: