Kripto Paralar Hakkında Her Şey..

Derinlik Tablosu Nedir?

Bitcoin ve kripto para borsalarında belirli bir kripto para için girilen alış ve satış emirlerinin gösterildiği tabloya Derinlik Tablosu denir. Derinlik tablosu İngilizce’de “order book” olarak isimlendirilir. Tablo içerisinde “buy orders” ile gösterilen alan, kullanıcılar tarafından girilmiş alış emirlerini; “sell orders” ile gösterilen alan ise satış emirlerini ifade eder.

Kripto Para Borsalarında Derinlik Nedir?

Kripto para borsalarında alım-satım işlemlerinin gerçekleşmesi için alıcı ile satıcı emirlerinin eşleşmesi gereklidir, aksi takdirde alış veya satış emirleri eşleşme gerçekleşene kadar derinlik tablosunda bekler. Alış ve satış kısımlarına farklı kullanıcılar tarafından birbiri ardına girilen ve eşleşme için bekleyen emirler liste şeklinde sıralanarak bir derinlik oluşturur, bu sebeple bu tablo derinlik tablosu olarak adlandırılır.

Derinlik Tablosu Okuma

Bir örnekle daha detaylı açıklamaya çalışalım. Bir yatırımcı hesabında bulunan Bitcoin’lerle aşağıdaki piyasa koşullarına (derinlik tablosuna) göre 100 PPC (Peercoin) almak istiyor. Yatırımda başarı için öneriler bu yazımıza göz atabilirsiniz.

derinlik.png

Derinlik tablosu

Order Book Nedir?

Tabloya göre eğer kullanıcı 0.00104 BTC değerinden 100 PPC’lik bir alım emri oluşturursa, bu işlem “Sell orders” kısmında yer alan 132.461551443 PPC satış emriyle eşleşir ve 1 adeti 0.00104 BTC’lik fiyatla 100 PPC kullanıcının hesabına geçer. Satış emirleri kısmında yer alan en üsteki 132.461551443 PPC’lik satış emrinden geriye ise 32.461551443 PPC kalacaktır. Örneğimizde de görüleceği üzere bir kullanıcı order book da yer alan alış veya satış emirleri içerisinden istenilen miktarlarda alım veya satım yapabilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için emirlerdeki adetlerin tamamının karşılanmasına gerek yoktur.

Derinlik Tablosu Nasıl Yorumlanır

Öte yandan, hesabında 100 PPC bulunan bir kullanıcının satış yapmak istediğini varsayalım. Kullanıcı eğer isterse en düşük satış emri olan 0.00104’ün altına inerek satmak istediği fiyatı 0.001039 yapabilir ve emir eşleşene kadar bekleyebilir. Fakat yatırımcı elindeki 100 PPC’yi hemen satmak istiyorsa, tabloya göre 0.00103’lük fiyattan 96 adetini satabilir, geriye kalan 4 tanesi için ise 0.00103’lük fiyattan 4 adet PPC satış emri tablosuna eklenir. Kullanıcı bu fiyattan (0.00103) satmak istiyorsa emrin gerçekleşmesini beklemek zorundadır. Eğer beklemek istemiyorsa tabloda 0.00102’den alış emri olduğu için anında bu fiyattan satabilir ve işlemi tamamlar.

Bitcoin ve kripto para borsalarında en çok kullanılan kavramlarla ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Günlük işlem hacmi nedir?

Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Geçmiş işlemler nedir? 

Mum grafiği nasıl okunur?

Yorum yaz..

%d blogcu bunu beğendi: