Kripto Paralar Hakkında Her Şey..

Kripto Para ve Bitcoin Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve kripto para borsalarında al-sat işlemi (bitcoin trading) yapabilmek için borsaların nasıl kullanılacağının iyi bilinmesi gerekir. Farklı borsalar arasında bazı değişiklikler olsa da çoğu takas sitesinin alım-satım arayüzü %90 oranında birbiriyle aynıdır. Sitelerde genellikle benzer kavram, tablo ve grafikler yer alır. Bunlardan en çok kullanılanları; alış-satış emri arayüzü, günlük işlem hacmi, derinlik tablosu, geçmiş işlemler ve mum grafiğidir. Takas sitelerinde işlem yapmak oldukça basit olmasına rağmen, yine de site içerisinde yer alan bu kavramların tabloların ve grafiklerin asgari düzeyde iyi bilinmesi gerekir. Kripto para yatırımında başarı için bu yazımıza da göz atabilirsiniz..

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io’ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Borsasında Alış-Satış Nasıl Yapılır?

Al-sat işlemleri tüm bitcoin borsalarında neredeyse aynı şekilde yapıldığı için tek bir örnekle takas, yani al-sat işlemlerinin nasıl yapıldığını açıklayalım. Örnek olarak alış emri arayüzünde görüleceği gibi bir takas sitesinin DRK alış emri girme arayüzü kullanılmıştır. İlk önce bu kısımdaki ifadelerin ne anlama geldiğine bir göz atalım.

drk.png

Alış emri arayüzü

  • “Amount” kısmı satın alınacak DRK adetini,
  • “Price Per DRK” kısmı 1 adet DRK’nin BTC türünden fiyatını,
  • “Total” satırı miktar ile fiyatın çarpımını,
  • “Fee (0,15%)” ile gösterilen satır sitenin alacağı toplam komisyon ücretini,
  • Net kısmı ise ödenecek toplam net tutarı gösterir.

Kripto Para Alış-Satış

Kullanıcı yukarıdaki kısımlar içerisinden yalnızca miktar ve fiyat bölümlerine giriş yapar, çünkü diğerleri bu bilgilere göre otomatik olarak hesaplanacaktır. Daha sonra “Submit Buy Order” butonu tıklanarak alış veya satış emri yaratılır. Oluşturulan emir herhangi bir kullanıcının satış emri ile eşleştiğinde işlem gerçekleşir ve hesaba DRK yüklenir. Bu örnekte DRK satın almak için Bitcoin kullanılmıştır. Başka bir deyişle, kullanıcılar arasında DRK ile Bitcoin takası yapılmıştır.

Kripto Para Borsalarında Altcoin Almak

Kripto para piyasalarında altcoin’ler genellikle Bitcoin ile alınır veya satılır. Bunun haricinde; Litecoin, Ethereum, Ripple veya Dogecoin gibi Bitcoin topluluğu tarafından benimsenen altcoin’ler bazı sitelerde Dolar veya Euro karşılığında takas yapılabilir; fakat para birimleri ile takas yapılan altcoin’lerin sayısı oldukça azdır. Bunun nedenleri; çoğu altcoin’in işlem hacminin düşük olması, kripto para topluluğu tarafından coin’in benimsenmemesi ve bilinirliğinin az olmasıdır.

Bitcoin ve kripto para borsalarında en çok kullanılan kavramlarla ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Günlük işlem hacmi nedir?

Derinlik tablosu nedir?

Geçmiş işlemler nedir? 

Mum grafiği nasıl okunur?

Yorum yaz..

%d blogcu bunu beğendi: