Kripto Paralar Hakkında Her Şey..

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Ortaya çıkışından beri geçtiğimiz 10 yılda ve özellikle de küresel finans dünyasında büyük bir uyanış yaratan ve milyonlarca kişinin ilgisini çekmeyi başaran Bitcoin ve kripto paralar hakkında çok sayıda kaynak ve yazı bulunuyor. Genellikle “Bitcoin veya kripto para alıp-satmak istiyorum; ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” şeklinde sorulan sorular başı çekiyor. Bu yazıda elimizden geldiğince; Kripto para borsaları nasıl kullanılır? ve Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileridir? Bitcoin borsaları nasıl kullanılır? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kripto Para Borsası Nedir?

Öncelikle piyasalarda temelinde ayrışan 2 tip kripto para borsası olduğunu bilmemiz gerekir. Birincisi en çok kullanılan, fiat para birimi (TL, USD, EURO) ve kripto paralar arasında ya da bitcoin ile altcoin‘ler arasında yapılan takas (alış-satış) işleminin olduğu borsalardır. İkincisi ise kaldıraçlı (leverage) işlemlerin yapılabileceği, Long (buy) ve Short (Sell) olmak üzere fiyat tahminine dayalı alım satımların gerçekleştiği borsalardır. Şimdi birinci kısım borsalardan örnekler vererek başlayalım. Örneklere geçmeden önce şunu belirtmek gerekir ki, aşağıda seçilen tüm borsaların güvenilirliği daha önce bir çok kez kanıtlanmıştır ve bu nedenle örneklerde en güvenilir kripto para borsaları verilmeye çalışılmıştır.

Binance Nedir?

Kripto para borsası Binance 2017 yılı gibi çok kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmiyle dünyanın en büyük borsalarından biri haline gelmiş durumda. Bu duruma çok kısa bir sürede gelmelerinin en önemli nedenlerinden biri güvenilirliğini bir çok kez kanıtlayarak iyi pazarlama stratejileriyle yönetiliyor olması. İçeriğinde yüzlerce altcoin‘in yanı sıra, ayrıca USDT (Tether), PAX (Paxos Standard) ve TUSD (TrueUSD) gibi stabil coin‘ler de (sabit veya fiat kripto para denilebilir) bulunuyor. İçeriğinin bu kadar çok olması kullanıcı açısından büyük bir avantaj. Komisyon oranlarının da muadillerine göre daha düşük olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Şimdi kısaca kullanımına göz atalım.

Binance’de Hesap Açmak

Ekran Resmi 2018-10-18 11.51.21.pngÖncelikle bu linkten üye olabilirsiniz, sonrasında ise karşınıza sol taraftaki gibi bir ekran gelecek, hesabınızın güvenliğini arttırmak için 2FA yapmanız kesinlikle önerilir. Bunun yapmak için ise cep telefonlarınızdan IOS veya Android mağazalarını kullanarak “Google Authentication” uygulamasını indirebilirsiniz. Çıkan ekranda Google Authentication’a tıkladığınızda site sizi adım adım yönlendirecek ve kurulum bir kaç dakika içerisinde bitecektir. 2FA’den sonra artık siteyi güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Funds menüsünden Deposit veya Withdraw seçenekleri ile para yatırabilir ve çekim işlemlerini yapabilirsiniz. Site içerisinde Exchange kısmına giderek ise, işlem yapmak istediğiniz çifti seçebilir ve alış satış işlemlerine doğrudan başlayabilirsiniz (yazının devamında açıklanıyor).

Binance Kimlik Onayı

Binance‘yi kullanmak için kimlik onayı zorunluluğu bulunmuyor, günlük 2 Bitcoin‘e kadar hiç bir ek kimlik onayı olmadan sorunsuz bir şekilde para çekim işlemi yapılabilir. Yatırma miktarı ise sınırsızdır.

Binance Komisyon Oranları

Alım satım komisyon oranları değişmekle birlikte genellikle piyasa yapıcı veya alıcı emir tipleri için %0.1 (binde bir) gibi bir oran kullanılmaktadır. Toplam işlem miktarınız arttıkça komisyon oranı da azalıyor.

Ekran Resmi 2018-10-18 12.06.20.png

Binance Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki görselde kripto para borsası içerisinde alış satış işlemlerinin yapıldığı Binance Exchange (takas) sayfasını görebilirsiniz. Şimdi kısaca yukarıdaki kısımların ne işe yaradığını açıklayalım. Sağ üst kısım, işlem çiftlerinin seçilebileceği alandır, yani hangi çiftle ile işlem yapmak istediğinizi bu kısımdan seçebilirsiniz. Örneğin Bitcoin/USDT arasında işlem yapmak istiyorsanız BTC/USDT çiftini seçmeniz gerekiyor. Sağ alt kısım son yapılan işlemi gösteriyor, başka bir deyişle, hangi fiyattan he kadarlık işlem yapıldığını anlık olarak gösteriyor. Orta üst kısımda yer alan grafik ise gerçekleştirilen tüm işlemleri daha iyi kavramak ve yorumlamak açısından grafik haline getirilmiş şeklidir. Grafikte ayarlama yaparak işlemlerde son dakikaların yanı sıra, geriye dönük tüm zamanları da görmek mümkündür. Orta alt kısım ise alış satış emrini gireceğiniz alandır.

Buy BTC kutucuğundan Bitcoin alış emri, Sell BTC kutucuğundan ise satış emri verebilirsiniz. Price alanına satmak veya almak istediğiniz fiyatı, Amount kısmına ise miktarı girip enter’a tıklayabilirsiniz. Sayfanın sol kısmında ise derinlik tablosu (alış-satış emirleri) bulunmaktadır. Bu tablo kullanıcılar tarafından alım veya satım yapmak üzere girilmiş tüm emirleri göstermektedir. Başka bir ifadeyle, Buy BTC veya Sell BTC kısımları vasıtasıyla emir girdiğiniz anda girmiş olduğunuz emir anında bu tablolarda görünür. Alış emri girildiyse emir sayfanın sol kısmında yeşil, satış emri girildiyse ise kırmızı olarak görülebilir. Emirlerin gerçekleşmesi için ise başka bir kullanıcının sizin verdiğiniz fiyatta olmak üzere karşı emir girmiş veya girecek olması gerekir. Böylelikle emriniz gerçekleşir ve emir girdiğiniz miktarda kripto para hesabınıza geçer.

Binance borsasına başta da belirttiğimiz gibi sadece kripto para yatırılmaktadır. Borsaya şu an için USD, TL veya EURO gibi para birimleri yatırılamıyor. Eğer yeni başladıysanız ve TL ile kripto para satın almak istiyorsanız bir sonra anlatılacak Cex.io borsasına göz atabilirsiniz.

CEX.io Nedir?

2013 yılında kurulan Cex.io global olarak kurulan ilk borsalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Cex.io, kısa bir geçmişi olan kripto para piyasalarında 5 senelik hatrı sayılır bir saygınlığa sahip. Bu zamana kadar borsada güvenilirlik anlamında herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade edelim. İçeriğinde; Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Dash, ZCash, Stellar, Bitcoin Gold ve Ripple‘ın yanı sıra, USD ve EURO para birimleri yatırma ve çekme işlemleri bulunuyor. Siteye tüm dünyadan olduğu gibi Türkiye’den de SWIFT (uluslararası para transferi) ile banka hesabınızdan USD veya EURO gönderebilirsiniz. Bunların dışında ayrıca çok hızlı bir şekilde Cex.io’ya kredi kartı ile para yatırıp kripto para satın alabilmek de mümkün. Şimdi kısaca nasıl yapıldığını açıklamaya çalışalım.

CEX.io’da Hesap Açmak

Cex.io’ya bu linkten üye olduktan ve hesap açtıktan sonra kredi kartıyla veya banka kartıyla muadillerine göre düşük komisyon oranıyla, hatta piyasadaki en az kesinti ile hesabınıza USD veya EURO yatırabilirsiniz. Site içerisinde kredi veya banka kartınızı bir kez onaylatmak yeterli, daha sonraki yapacağınız tüm işlemler için önceden onaylattığınız kartınızı kullanabiliyorsunuz. Deposit yapma işlemi ise bir kaç dakika içerisinde gerçekleşiyor ve hesabınızda yatırdığınız USD veya EURO miktarını hemen görebiliyorsunuz. Sonrasında Trade kısmına giderek paranızı Bitcoin veya diğer kripto paralara çevirebilirsiniz.

Ekran Resmi 2018-10-18 13.12.55.png

CEX.io Nasıl Kullanılır?

Cex.io, Binance’ye ve diğer borsalara benzer bir kullanıma sahip. Yukarıda göreceğiniz Trade arayüzü oldukça kolay ve anlaşılır. BUY BTC veya SEL BTC kutucuklarına miktar ve fiyat girerek alım veya satım emrini verebilirsiniz. Grafikten fiyat bilgileri alabilir ve Trade History alanından geriye dönük işlem geçmişini takip edebilirsiniz. Öte yandan aynı şekilde kredi kartı kullanarak withdraw (USD ve EURO para çekme) yapmak da mümkün. Muadillerine göre düşük komisyon oranıyla USD ve EURO para birimlerinde günlük $10,000 ve aylık $50,000’e kadar hızlı bir şekilde para çekebilirsiniz.

Cex.io Kredi Kartıya Bitcoin Satın Almak

Kullanıcı hesapları “Basic”, “Verified” ve “Verified Plus” olarak istediğinize göre değişiyor, günlük limitlerinizi arttırmak için Verified Plus onayı yapmanız önerilir. Bu şekilde günlük $10,000 olmak üzere aylık $100,000’a kadar işlem yapmanız mümkün hale geliyor. Onaylı olmayan (Basic) kullanıcılar ise günlük $1,000 olmak üzere aylık $3,000’e kadar işlem yapabilmekteler. Küçük miktarda işlem yapmak için bu miktarlar yeterli görünse de, büyük miktarda işlem yapmak için onaylı olmak çok büyük bir avantaj sunuyor. Kredi kartıyla yapılan işlemlerde TL hesaplarınızdaki para, işlem yaptığınız andaki kur ile hesaplanarak seçtiğiniz para birimine göre USD veya EURO olarak hesabınıza geçmektedir. Kredi kartı veya banka kartı ile işlemlerin dışında Cex.io’ya banka havalesi ile de USD ve EURO yatırabilirsiniz. Verified kullanıcılar aylık $500,000’e kadar para yatırabilirken, Verified Plus onaylı kullanıcılar ise günlük veya aylık hiç bir sınıra takılmadan istedikleri kadar deposit veya withdraw yapabiliyorlar.

Yazımızın başında 2 tip borsa bulunduğundan bahsetmiştik. Birinci tip borsalar arasında gösterilen Binance ve Cex.io‘yu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Şimdi ise kaldıraçlı (leverage) işlemlerin yapılabileceği, Long (buy) ve Short (Sell) olmak üzere fiyat tahminine dayalı alım satımların gerçekleştiği borsalardan en büyüğü olan BitMEX‘i tüm detaylarıyla anlamaya çalışacağız.

BitMEX Nedir?

Artur HayesBen Delo ve Samuel Reed tarafından 2014 yılında kurulan kripto para borsası, kolay kullanımı ile ön plana çıkıyor. Arayüzünün tamamen kullanıcı odaklı olduğu söylesek yanlış olmayacaktır. Kripto paralarla veya kaldıraçlı olarak hiç işlem yapmamış kullanıcıların bile bir kaç dakika içerisinde öğrenebileceği alım-satım arayüzüne sahip sitede işlem ücretleri ise oldukça düşük tutulmuş.

BitMEX’te İşlem Yapılan Kripto Paralar

İçeriğinde şu anda 8 adet farklı kripto para bulunan BitMEX, her kripto para için kaldıraçlı işlem limitlerini bu şekilde belirtmiş: Bitcoin (XBT) 100x – Bitcoin Cash (BCH) 20x – Cardano (ADA) 20x – EOS Token (EOS) 20x – Ethereum (ETH) 50x – Litecoin (LTC) 33.33x – Ripple (XRP) 20x – Tron (TRX) 20x. Örneğin Bitcoin/USD işlemlerinde elinizdeki paranın 100 katına kadar (100x) alım veya satım, diğer bir deyişle Long veya Short yapabiliyorsunuz. Ethereum’da ise bu rakam 50 katı (50x) olarak belirlenmiş.

BitMEX Nasıl Kullanılır?

bitmex kaldıraç oranıKripto para borsalarında kaldıraçlı işlem yapmaya henüz tam olarak hakim olmayan kullanıcılar için kısa bir örnek ile açıklamaya çalışalım. Diyelim ki elinizde 0.10 BTC bulunuyor ve bu parayı değerlendirmek istiyorsunuz. BitMEX’e üye oldunuz ve 0.10 BTC’yi deposit yaparak hesabınıza yatırdınız. Site içerisinde sol tarafta bulunan (<– yandaki görselde de gösterdiğimiz üzere) kaldıraç ayarlama kısmını 1 ila 100 arasında bir değere ayarlayabilirsiniz. Örneğin 50’ye ayarladıysanız 0.10 x 50 = 5 BTC ile işlem yapacağınız anlamına gelir. Yani elinizdeki Bitcoin miktarını 50 ile çarpar.

place orderKaldıracı ayarladıktan sonra 5 BTC’nin USD karşılığını (örneğin $30,000) Quantity alanına (yandaki görsel –>) giriyoruz, bu 30bin dolarlık işlem yapacağınız anlamına gelir. Sonrasında Limit Price kısmına işlem yapmak istediğimiz fiyatı giriyoruz. Son ve önemli nokta ise Buy/Long veya Sell/Short kısımları. Bu noktada eğer Bitcoin fiyatının o anki fiyattan yukarıya doğru gideceğinizi (yani yükseleceğini) düşünüyorsanız Buy’a, eğer düşeceğini düşünüyorsanız Sell’e tıklayarak emri girmeniz gerekecektir.

BitMEX’te Kar Yapmak

Eğer Bitcoin fiyatı tahmin ettiğiniz gibi hareket ederse istediğini bir fiyattan satış emri verip karınızı alabilirsiniz. Kar ise şu şekilde hesaplanıyor. İşleri karmaşık yapmadan tekrar basit bir örnek üzerinden anlatalım. Fiyat olarak yukarıdaki örnekteki gibi $6507,5 ve $30,000’lık Buy emri verdik diyelim. Aradan 3 saat geçti ve Bitcoin fiyatı 6587,5 USD kadar çıktı, ve biz bu noktada 1 BTC başına 80 USD’lik kardayız; fakat kaldıraç kullandığımız için toplam karımız 5×80 = 400 USD olacaktır. Çünkü 0.10 BTC bakiyemizi 50x kaldıraç kullanarak 5 BTC’ye çıkartmıştık. Bu nedenle karımızı 5 ile çarpıyoruz.

Peki ya tersi olsaydı? Elbette her şeyi bilemeyeceğimiz gibi bunda da yanılmış olabiliriz. İşlerin ters gitme durumunu aynı örnekle basitçe açıklayalım. Biz Bitcoin fiyatının yükseleceğini düşünerek $6507,5’den Buy emri vermiştik; fakat fiyat 6477,7 USD’ye kadar geriledi, bu noktada 1 BTC başına 30 dolar zarardayız, eğer şu anda satış emri verip yaptığımız kontratı bozarsak toplam zararımız 30×5= 150 USD olacaktır. Böyle bir durumda yapılması en mantıklı şey Stop Loss emri vermektir.

stop loss.pngStop Loss Nedir?

Stop Loss kaldıraçlı yapılan işlemlerde muhakkak uygulanması gereken bir zarar azaltıcı emir verme şeklidir. Yandaki görselde görüleceği üzere, miktar ve fiyat girilerek emir verilir.  Aslında Stop Loss, bu fiyata kadar düşerse hemen otomatik olarak sat anlamına gelir. Örneğimize geri dönelim. Yukarıdaki örnekte 150 USD zararımız vardı; fakat fiyat düştükçe bu zarar daha da artabilir. Bu nedenle eğer işler terse gidip fiyat düşmeye başlarsa diye örneğin 6480 dolardan Stop Loss emri verebiliriz. Özetle tüm işlem şu anlama geliyor; fiyatın yükseleceğini düşündüğüm için 6507,5’den Buy emri verdim, fakat fiyat düşme eğilimine de girebilir, bu nedenle 6487,5 USD’den Stop Loss girerek zararımı burada donduruyorum, yani işler düşündüğüm gibi değil de ters giderse, en fazla 1 Bitcoin başına 20 USD kaybedeceğim anlamına geliyor.

Tabi buradaki rakamların tamamen hayal ürünü olduğunu söylememiz gerekiyor, her kullanıcı kendi için farklı farklı stratejiler oluşturabilir. Eğer buraya kadar sıkılmadan okuysanız, temel olarak BitMEX‘de kaldıraçlı işlem yapmadan önce öğrenmeniz gereken önemli noktaların tamamı bu kadar. Sistemi kullanmak o kadar kolay ki, bir kaç denemeyle hemen hemen tüm nüanslara hakim olabilirsiniz.

BitMEX Kimlik Onayı

Son olarak diğer bir kaç şeyden daha bahsedelim. BitMEX’te hiç bir koşulda kimlik onayı bulunmuyor. Bu küresel borsalarda olmayan bir önemli özellik; çünkü BitMEX tamamen anonim kalmak isteyenlere hitap ediyor.

BitMEX Komisyon Ücretleri

Bilinmesi gereken diğer bir konu ise komisyon ücretleri. BitMEX’te piyasa yapıcı emirlere -%0.025 (yanlış okumuyorsunuz eksi) başka bir ifadeyle gerçekleşen her piyasa yapıcı emir için BitMEX sizden komisyon almak yerine  10.000’de 2,5 (onbinde ikibuçuk) gibi bir oranda para iadesi yapıyor. Piyasa alıcı emirlerde ise %0.075 (onbinde yedibuçuk) bir oranda komisyon ücreti kesiliyor. Unutmadan, bu ücretler emir girdiğinizde değil, emirlerin gerçekleştiğinde hesabınıza yansıtıldığını da belirtelim.

BitMEX’te İndirim

Ayrıca bu linkten üye olursanız komisyon ücretlerinden 6 aylık bir süre için geçerli %10’luk özel bir indirim sizleri bekliyor olacak. Linke tıkladığınızda kayıt olma sayfasında çıkan aşağıdaki yeşil alanda belirtilen indirim ifadesini görebilirsiniz.

register

Yorum yaz..

%d blogcu bunu beğendi: