Kripto Paralar Hakkında Her Şey..

Mum Grafiği (Candlestick) Nedir?

Kripto para ve bitcoin borsalarında işlem yapabilmek için fiyat ve hacim grafiklerinin doğru okunması gereklidir. Çünkü yanlış okunan bir fiyat grafiği kullanıcının işlemlerinde yanlış sonuçlar doğuracaktır. Deneyimli kullanıcılar grafikleri rahatlıkla okuyabilirken, yeni başlayan kullanıcılar ilk zamanlarda grafikleri anlamada zorluk çekebilir. Bu sebeple yatırım yapmaya başlayacak yeni kullanıcıların mum grafiklerinin nasıl okunacağını, bar ve çubukların ne anlama geldiğini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda henüz bu grafiklerle tanışmamış yeni başlayan kullanıcılar için takas (alış-satış) işleminin temeli olan ve kripto para borsalarında kullanılan mum grafiğinin nasıl okunması gerektiği anlatılacaktır. Mum grafiğinin İngilizce’deki karşılığı Candlestick‘dir.

mum.png

Mum grafiği örneği

Mum Grafiği Nasıl Okunur?

İlk olarak örnek seçilen Btc-e takas sitesinde yer alan BTC/USD mum grafiğindeki kısımların ne ifade ettiğini anlamakta fayda var. BTC-e mum grafiği görselinde sol kısımdaki dikey olarak verilen rakamlar fiyat aralığını, alt bölüm saat dilimini ve sağ taraftaki dikey kısım ise işlem hacmini göstermektedir. Alt kısımdaki barlar ise o periyot içerisinde yapılan işlem hacmi miktarını gösterir. 09.30 dilimi incelendiğinde yalnızca o dilimde yaklaşık 1.300 adet Bitcoin’in işlem gördüğü anlaşılabilir.

mum2.png

Tekli mum grafiği

Mum Çubuklarının Anlamı

09.30 dilimi örneğini büyütülmüş olarak tekli mum görseli üzerinde incelemeye çalışalım. 30 dakikalık zaman diliminde (yani 09.30-10.00 arası) çubuğun en üst ve en alt kısımlarında ok ile gösterildiği gibi 1 Bitcoin’in en düşük 463 dolardan, en yüksek 487 dolardan işlem gördüğü söylenebilir. Bar kısmında bu zaman periyodu için (yani saat 09.30’da) fiyatının 486 dolardan açıldığı, periyot bitiminde ise (yani saat 10.00’da) 476 dolardan kapandığı görülebilir. Özetle 30 dakikalık bu periyot içerisinde 09.30′da fiyat 486 dolardan açılmıştır, daha sonra iniş ve çıkışlarla 463 – 487 dolar arasında değişiklik göstermiş, periyot son olarak 10.00’da 476 dolardan kapanmıştır.

Bitcoin ve kripto para borsalarındaki grafikler nasıl okunur?

Genellikle grafiklerdeki kırmızı renk, açılış fiyatının kapanıştan düşük olması sebebiyle alış işleminden daha fazla satış işlemi yapıldığını gösterir. Yeşil renk ise tam tersi olarak, belirtilen dilimde satış işleminden daha fazla alış yapıldığını ifade eder. Ancak tüm siteler kırmızı ve yeşil renkleri kullanmaz, bazen siyah ile beyaz olabilir, bazen de mavi ile beyaz; fakat temel mantık hepsinde aynıdır. Takas sitelerinde yer alan grafikler çoğu zaman 1 günlük süre boyunca yapılan işlemleri ve fiyat bilgilerini varsayılan (default) olarak gösterir. Takas sitelerinde bu süre ayarlanabilir, yani son 1 saat, 6 saat, 24 saat, 1 hafta, 1 ay ve tüm zamanları göster gibi seçenekler bulunmaktadır.

Bitcoin ve kripto para borsalarında en çok kullanılan kavramlarla ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Günlük işlem hacmi nedir?

Derinlik tablosu nedir?

Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Geçmiş işlemler nedir? 

Yorum yaz..

%d blogcu bunu beğendi: