Kripto Paralar Hakkında Her Şey..

Stop Limit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Stop Limit Nedir?

Stop Limit genellikle kaldıraç kullanılarak yapılan işlemlerde uygulanan, zarar azaltıcı bir emir verme şeklidir. Kaldıraçsız yapılan işlemlerde de kullanılması önerilen Stop Limit, Stop Market veya Stop Loss aynı anlama gelmektedir. Stop Limit; işlem yapılan kripto para bu fiyata kadar düşerse hemen otomatik olarak sat anlamına gelir, bilgisayar başında olmasanız dahi verdiğiniz emir otomatik olarak gerçekleşerek sizi zarar etmekten kurtarır veya zararınızın daha fazla artmasını engelleyerek belli bir seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Stop Limit Nasıl Kullanılır?

Bunu daha iyi anlamak için basit bir örnekle açıklayalım. Fiyatın yükseleceğini düşündüğüm için ilk olarak 6507’den Buy emri verdim; fakat ilerleyen saatlerde fiyat düşme eğilimine de girebilir, bu nedenle 6477 USD’den Stop Loss girerek zararımı burada donduruyorum, yani işler düşündüğüm gibi değil de ters giderse, en fazla 1 Bitcoin başına 30 USD kaybedeceğim anlamına geliyor. Tabii buradaki rakamların tamamen hayal ürünü olduğunu söylememiz gerekiyor, her kullanıcı kendi için farklı farklı stratejiler oluşturabilir.

BitMEX gibi kripto para borsalarında kaldıraçlı işlem yaparken muhakkak Stop Market emir girilmesi önerilir. Daha detaylı anlatım için bu yazıya bakabilirsiniz.

Yorum yaz..

%d blogcu bunu beğendi: